Sefire-i Âlem Türkiye’de eğitim gören misafir öğrencilere danışmanlık ve rehberlik yapmak için 2010 yılında kurulmuş, uluslararası bir öğrenci derneğidir.

Sefire-i Alem UÖD,

  • üniversite eğitimleri için ülkemizi tercih eden uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmak,
  • onları tanımak, birbirleriyle kaynaştırmak,
  • eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak amacıyla

kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

 

NE YAPIYORUZ?

Sefire-i Alem UÖD,

  • İstanbul’da lisans, yüksek lisans ya da doktorasını yapmakta olan uluslararası öğrencilere üniversite tercihi, okul kayıtları, ders seçimi, staj, barınma, burs, ulaşım, resmi işlemler ve benzeri bir çok hususta danışmanlık ve rehberlik hizmetleri vermektedir.
  • Türkçe, İngilizce ve Arapça dil eğitimleri, üniversiteye giriş sınavına hazırlık mahiyetinde dersleri ücretsiz olarak sunmaktadır.
  • Öğrencileri bir araya getirecek ülke tanıtım ve yemek günleri, sinema gösterimleri, Türk el sanatlarına yönelik hobi atölyeleri, açık hava aktiviteleri, kültür gezileri gibi sosyal etkinlikler düzenlemektedir.
  • Öğrencilerimizin Türkiye’de geçirecekleri zamanı en verimli şekilde değerlendirebilmeleri ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek, vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlamak için de kitap tahlilleri, temalı seminerler gibi çeşitli eğitim faaliyetleri yürütmektedir.

» Uluslararası öğrenci denince kendi ülkesi dışında eğitim alan öğrenci anlaşılmalıdır. Dil eğitimi, lise, lisans, yüksek lisans veya doktora gibi herhangi bir eğitim maksadıyla başka bir ülkeye giden, pasaport ve ikametgâh alma gibi resmi prosedürleri yerine getiren öğrencidir.

» Dünyada kendi ülkesi dışında öğrenim gören öğrencilerin sayısı artarken Türkiye de eğitim alanında büyük bir değişim yaşamakta, uluslararası öğrenciler için cazip bir merkez haline gelmektedir.

» Ülkemizde bulunan uluslararası öğrencilerin önemli bir kısmı Filistin, Suriye, Somali, Cibuti, Bosna Hersek, Çeçenistan, Uygur bölgesi, Bangladeş, Azerbaycan, Gürcistan gibi Türkiye’nin tarihsel ve kültürel olarak güçlü bağlarının bulunduğu bölgelerden geliyor.

Image module